Znovu do života spolu

A Doma z.s. realizuje v období od 1.4. 2017 do 31.12. 2018 projekt Znovu do života spolu (CZ.07.3.63/0.0/0.0/16_031/0000139), který je spolufinancován prostřednictvím OP PPR z ESF a rozpočtu hl.m. Prahy.

O projektu

Komunitní centrum ADoma vás zve na besedu na téma: Moje ideální stáří na Praze 4.

 

Společně se pobavíme o vašich představách, které by vám pomohly prožít pokročilá léta v co nejlepší fyzické a psychické kondici. Především v čem by vám mohla městská část Prahy 4 pomoct proměnit tyto představy do reálného života. Vaše podněty sepíšeme a předáme zodpovědným osobám na MČ Prahy 4.

 

Kdy: 27. února 2018 od 13:00 hodin

Kde: A DOMA z. s., Na Strži 1683/40, Praha 4 (zvonek 312, 3. patro)

 

Účast je zdarma.

Akce je určena obyvatelům Prahy 4 a užitek z ní budou mít nejen senioři.

 

Mgr. Iva Stoklasová

Vedoucí komunitního centra

Kontakt: +420 725 070 061, znovudozivotaspolu@adoma-os.cz

 

POJĎTE S NÁMI K MOŘI…

Komunitní centrum   organizuje společný pobyt u moře v Itálii u Jadranu (ve spolupráci s CK Morava tour).

      Kde: Alba Adriatica, střední Itálie, apartmánový dům ETRURIA a ABRUZZOKdy: 14.9. – 23. 9. 2018 (7 nocí)Jak: Autobus s klimatizací a WCKolik: 4.950,- Kč

Cena zahrnuje:
- doprava zájezdovým autobusem s WC a klimatizací
- 7x ubytování v apartmánech ETRURIA (70 m od pláže) a ABRUZZO (100 m od pláže)
- 7x polopenze
- služby delegáta CK v místě pobytu
Cena nezahrnuje:
- pobytová taxa: 200,- Kč / pobyt 7 nocí / osoba od 12 let
- pojištění
Možnosti navíc:
- příplatek za plnou penzy: 300,- Kč / pobyt 7 nocí / osoba
- sleva 400,- Kč pro děti do 15 let

Alba Adriatica je oblíbené menší turistické středisko spadající do údolí říčky Vibrata, které se může pochlubit jednou z nejhezčích písečných pláží v kraji Abruzzo, která je přes 3 km dlouhá a přes 100 m široká. Promenáda v Alba Adriatice je rovněž dlouhá 3 km a je charakterizovaná spoustou palem, borovic a oleandrů. Alba Adriatica se nachází v těsném sousedství letovisek Martinsicuro a Villa Rosa, se kterými je letovisko propojeno pěší promenádou i cyklistickou stezkou podél moře. Do Terama je to z Alba Adriaticy 37 km. Nedaleko se nachází významný přístav San Benedetto del Tronto.

Alba Adriatica se nachází ve střední Itálii, v regionu Abruzzo a je oblíbeným letoviskem kvůli průzračně modrému moři, krásným písečným plážím, bohatému nočnímu životu, spoustě atrakcí a tematickým parkům pro děti a mladistvé.

Alba Adriatica má co nabídnout. Za návštěvu jistě stojí Villa Moscarini, v blízkém okolí Alba Adriaticy. Dále pak vyhlídková věž Karla V. v sousedním Martinsicuru (pochází z přelomu 15. a 16. století). Pro milovníky kolečkových bruslí a cyklistiky je připravena 15 km dráha v nedalekém Val Vibrata.

Alba Adriatica má pěkné písečné pláže a je velmi vhodná pro malé děti.  Alba Adriatica je zkrátka střediskem, které láká ke strávení příjemné a klidné dovolené. Charakteristickým znakem letoviska Alba Adriatica je palmová promenáda, lemující mořské pobřeží, na kterém můžete při večerní procházce ochutnat výbornou italskou zmrzlinu, či jen tak posedět v některé z kaváren, nebo tradičních italských restaurací, taveren.

Na výlet lákají i další turistická centra: Martinsicuro, San Benedetto del Tronto, Pesaro, Fano, Cupra Marittima, Villa Rosa, Pineto, Silvi Marina, Montesilvano. To všechno jsou letoviska, která se pyšní nádhernými písečnými plážemi.

 

 

Tradiční čínská medicína

 

Naším šestým workshopem nás dne 22.2.2018 provázela MUDr. Kateřina Pospíšilová, Ph.D.. Jde vidět, že alternativní medicína naše klienty i širokou veřejnost zaujala, jelikož byla zaplněna celá místnost komunitního centra. Po představení svých letitých zkušeností se západní medicínou, se paní Pospíšilová rozhodla změnit přístup v léčbě a začala se věnovat tradiční čínské medicíně, ke které inklinovala již nějakou dobu.

Na přednášce jsme se seznámili s filozofií, ze které tradiční čínská medicína vychází. Dozvěděli jsme se o energii QI (chči), co vše může její nerovnováha v těle způsobit a jak ji vracet zpět do rovnováhy. Představila nám energie jinové a jangové a jak se lidé, příroda, nemoci, roční období, ale i strava podle těchto dvou doplňujících se prvků rozděluje.  Také jsme se seznámili s orgánovými hodinami a juž víme, jak důležité pro tělo je respektovat je.

Paní doktorko považuje obecně za nejdůležitější pro zdraví, dodržovat 3 zásady:

1. Správně vyvážená strava

2. Cvičení qi kung nebo tai chi

3. Pozitivní myšlení

Paní doktorka se na závěr rozpovídala o různých typech jídla a co dělat a nedělat při onemocnění virózou či chřipkou. Máme vynechat citrusy v atace nemoci, jelikož tělo stahují a nemoc z těchto důvodů zůstává v nás. Další častou chybou, kterou děláme je zalévání zázvoru horkou vodou přímo do hrnečku. Takto upravený zázvor je vhodný na bolesti žaludku, nicméně proti chřipce či nachlazení je nutné zázvor vařit ve vodě 10 minut, můžeme ho osladit medem či třtinovým cukrem, ale opět nemáme používat citrón. Diskuze o jídla navodila řadu otázek, na které paní Pospíšilová odpověděla a jejími odpovědmi jsme uzavřeli i náš čínský večer. Zpětná vazba účastníků byla velmi pozitivní, ihned se ptali, kdy znovu přijde. Předběžně jsme se domluvili na přednášku o stravě dle čínské medicíny a možnosti léčení díky změně stravy. Tak tedy děkujeme a budeme se těšit!

 

   

 

Workshop - Přehled nepojistných sociálních dávek

 

Dne 6.2. letošního roku se v našem Komunitním centru A DOMA konala přednáška o sociálních dávkách poskytovaných Úřadem práce ČR 2018. S touto problematikou nás seznámila JUDr. Michaela Kepková z Ministerstva práce a sociálních věcí. Zájem byl veliký, prostory byly zaplněny stálými klienty centra, ale přišli i nováčci z řad mladší generace.

Probrali jsme teoreticky, ale i na příkladech „Dávky pomoci v hmotné nouzi“, které dle zákona mohou obdržet osoby či rodiny nemající dostatečné příjmy a jejich sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb na úrovni ještě přijatelné pro společnost. Zároveň musí platit, že si příjmy nemohou tyto osoby z objektivních důvodů zvýšit a tím danou situaci vyřešit.

Mezi tyto dávky patří:

- Příspěvek na živobytí

- Doplatek na bydlení

- Mimořádná okamžitá pomoc

Tyto dávky upravuje zákon č. 111/2006 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o pomoci v hmotné nouzi. Tyto 3 dávky vyvolaly vlnu otázek, na kterou paní doktorka trpělivě odpovídala.

V závěrečné části jsme probrali Příspěvek na péči, který se poskytuje osobám závislým na pomoci jiné fyzické osoby. Upravuje jej zákon č.108/2016 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, a vyhláška č.505/2006 Sb.

Příspěvek může být přidělen jak dítěti, tak i dospělé osobě. U obou kategorií se rozlišují čtyři stupně závislosti dle zdravotního stavu jedince.

Na úplný závěr byly zodpovězeny poslední otázky a v podvečerních hodinách jsme se rozešli zpět do domovů. Další přednáška se bude konat 21.2. v 18 hod a bude na téma: Tradiční čínská medicína. Pokud jste nestihli dorazit na již proběhlou přednášku, tu budoucí si ujít nenechejte a zarezervujte si své místo😊! Těšíme se na Vás!

 

   

 

 

 

 

Srdečně Vás zveme na přednášku

 

Přehled vybraných sociálních dávek v ČR

Přednáší JUDr. Michaela Kepková z Ministerstva práce a sociálních věcí. Půjde zejména o informace o dávkách pro osoby se zdravotním znevýhodněním, o dávkách na bydlení a o dávkách v hmotné nouzi apod. Prostor bude i na Vaše dotazy.

 

Kdy? 6. února 2018 od 16:00 hodin

Kde? A DOMA z. s., Na Strži 1683/40, Praha 4, 3. patro

 

Účast je zdarma. Součástí bude i malé občerstvení.

 

Kapacita omezena, nutno se předem přihlásit na uvedených kontaktech.

Akce je určena obyvatelům Prahy 4 a užitek z ní budou mít nejen senioři.

 

 

Mgr. Iva Stoklasová

Vedoucí komunitního centra

 

Kontakt: +420 725 070 061

znovudozivotaspolu@adoma-os.cz

 

 

 

Srdečně Vás zveme na přednášku

 

TRADIČNÍ ČÍNSKÁ MEDICÍNA

Jedinečný celostní léčebný systém starý více než 5000 let, využívá se jako metodu preventivní k podpoře zdraví v době, kdy ještě nemoc není diagnostikována. Zároveň je TČM účinná i v léčbě nemocí nebo poruch.

 

Přednáší MUDr. Kateřina Pospíšilová, PhD.

Řadu let se věnovala „západní medicíně“, klinickému výzkumu, i práci ve farmaceutickém průmyslu, tradiční čínskou medicínu studovala nejprve u MUDr. Doris Danielové v Brně a následně u MUDr. Luckého v TČM Institutu v Praze.

 

Kdy?  22. února 2018 od 18:00 hodin

Kde?  A DOMA z. s., Na Strži 1683/40, Praha 4, 3. patro

Účast je zdarma. Součástí bude i malé občerstvení.

Kapacita omezena, nutno se předem přihlásit na uvedených kontaktech.

Akce je určena obyvatelům Prahy 4 a užitek z ní budou mít nejen senioři.

 

Kde? A DOMA z. s., Na Strži 1683/40, Praha 4, 3. patro

 

Účast je zdarma. Součástí bude i malé občerstvení.

 

Kapacita omezena, nutno se předem přihlásit na uvedených kontaktech.

Akce je určena obyvatelům Prahy 4 a užitek z ní budou mít nejen senioři.

 

 

Mgr. Iva Stoklasová

Vedoucí komunitního centra

 

Kontakt: +420 725 070 061

znovudozivotaspolu@adoma-os.cz

 

 

 

 

 

 

Otevření komunitního centra Znovu do života spolu

Ve čtvrtek 7. prosince 2017 organizace A DOMA z. s. slavnostně otevřela Komunitní centrum Znovu do života spolu. Symbolického stříhání pásky se ujala společně se zástupkyní starosty Prahy 4 Ivou Kotvovou (Trojkoalice/Zelení) a zástupcem starosty Lukášem Zichou (STAN – Tučňák) ředitelka A DOMA paní Jitka Zachariášová.

 

Po celý den probíhal doprovodný kulturní program. Vystoupil dětský sbor ZUŠ Vadima Petrova, zatančil juniorský pár z taneční školy Maestro či v závěru příjemného dne zazpívali studenti konzervatoře Jaroslava Ježka.

 

Komunitní centrum nabízí možnost setkávání všem lidem, kteří bydlí na Praze 4 a mají zájem podílet se na činnosti spolku. Jsou zde nabízeny volnočasové aktivity např. procházky Prahou, koncerty, trénink paměti a pozornosti, haptické masáže nebo čaj o páté. Seniorům poskytujeme i individuální konzultace a pomáháme jim řešit problematické situace. Mezigenerační propojení s místními školami, školkami nebo drobnými živnostníky je další činností centra. Studenti sociální činnosti docházejí jednak na volnočasové aktivity, ale také jako dobrovolníci pomáhají našim seniorům v jejich domácnostech ku prospěchu oběma stranám.

 

Jestli víte o lidech, kteří se cítí osamoceni a potřebují milé slovo či pomoc, dejte nám o nich vědět. Rádi všechny přivítáme. Kontaktovat můžete vedoucí centra Mgr. Stoklasovou na telefonním čísle 725 070 061 nebo 725 001 061.

 

Zdroj: www.praha4.cz

 

 

           

 

           

 

           

 

            

 

 

Na konci listopadu jsme realizovaly již 4.workshop! Tentokrát jsme se zaměřily na všemi diskutované konopí a jeho léčebné účinky při různých zdravotních problémech a jak je zmírnit či dokonce vyléčit pomocí konopných produktů.  Přednášet nám přijel Michal Pechánek z firmy Delibutus z Ústí nad Labem, který firmu se svým společníkem založil před pár lety. Pan Pechánek nám sdělil výsledky studie, kdy je dokázáno, že konopí zlepšuje zdravotní stav a nemá vedlejší účinky, pokud je dávkováno správně dle individuálních potřeb pacienta. Nejvíce se využívá při bolesti kloubů, ale také s ním dokáže zlepšit zdravotní stav při kardiovaskulárních potížích, rakoviny, trávicích potížích a třeba i při rekonvalescenci po operaci šedého zákalu. Pan Pechánek má i své klienty, tudíž dává individuální konzultace a je možné se s ním poradit o svých zdravotních obtížích. K našemu milému překvapení nám nabídl možnost kdykoli v případě potřeby a dotazu zavolat. Také jsme si mohli prohlédnout nabídku produktů firmy a zakoupit si některé výrobky se slevou. Jako dárek jsme dostali vzorek mastičky s konopím na bolest kloubů! Přednáška nám přinesla spoustu zajímavých a užitečných rad a informací! A už teď se těšíme na další, která proběhne na konci ledna!

 

 

           

 

 

Dovolujeme se Vás pozvat na již 3.besedu konající se dne 12.prosince 2017 u nás v Komunitním centru A DOMA od 16 hodin.

Tentokrát se budeme zabývat tématem našeho zdraví a spokojenosti s kvalitou péče o něj ze strany lékařů, které Vy osobně navštěvujete.  Budeme se bavit nejen o profesionalitě lékařů, ale také o jejich ordinačních hodinách, objednávacích lhůtách a celkové kapacitě lékařů a pacientů na jednotlivých zdravotnických zařízeních v Praze 4.

Účast je zdarma. Malé občerstvení bude zajištěno. V případě zájmů se neváhejte přihlásit na telefonním čísle uvedeném na pozvánce.

 

 

 

Zveme Vás na přednášku o léčivých účincích konopí. Konat se bude 29.11.v 17 hod u nás v komunitním centru A DOMA ve 3. patře.

Přednášet o prospěšnosti konopí nám bude Michal Pechánek z firmy Delibutus a Jiří Šedý ze Sativa Manufacture. Dozvíte se o možnostech léčby konopím, na co vše jej můžete používat a jak si díky konopí zmírníte projevy některých chorob. Zodpovězeny budou samozřejmě i Vaše dotazy, takže neváhejte přijít!

Účast je zdarma. Občerstvení je zajištěno. V případě zájmu si prosím rezervujte místo.

 

 

 

Dovolte nám pozvat Vás na besedu obyvatelů Prahy 4, která se uskuteční dne 30. října 2017 od 16:00 hodin v komunitním centru organizace A DOMA, Na Strži 40, Praha 4 (budova vedle pošty, u metra Pankrác), 3. patro.

Říjnová beseda se ponese v tématu Život kolem mě. Společně se pobavíme o tom, zda Vám - obyvatelům Prahy 4, chybí něco v okolí Vašeho bydliště; jestli chcete ve Vašem okolí něco změnit; naopak chcete něco pochválit nebo doporučit ostatním a pod.

Přijďte se společně pobavit o tématech, které se Vás dotýkají (problematika sousedství, obchody a služby, volnočasové vyžití, čistota v okolí, bezpečnost, kriminalita, vandalizmus, …).

Účast je zdarma. Součástí bude i malé občerstvení. Kapacita je omezena, nutno se předem přihlásit na uvedených kontaktech.”

 

 

 

Přednáška o zdravé výživě nejen ve stáří

Dne 25.9. 2017 jsme v našem komunitním centru A Doma uvítali magistru Svěrákovou, která vyučuje nutrici na Vyšší odborné škole zdravotnické a Střední zdravotnické škole v Nuslích.

Workshop byl zaměřen na zdravé stravování ve vyšším věku a na nutriční výživu člověka během chorob přicházejících ve stáří. Zabývaly jsme se především diabetem II. typu a nezbytným dietním opatření, cévními příhodami či častou nadváhou nebo naopak mírnou podvýživou. Paní magistra především zdůrazňovala důležitost dostatečného příjmu bílkovin pro udržení svaloviny a zeleniny kvůli přísunu vitamínů. Kladla důležitost na vyváženost stravy v rámci poměru příjmu bílkovin, sacharidů a tuků. Na dotazy týkající se „nezdravých potravin“ odpovídala, že pokud si člověk jednou za čas udělá smažená vejce se slaninou, tělo tyto nezdravé kalorie zvládne, ale nesmí to být příliš často, např. častěji než jednou týdně.

Předala účastnicím tabulku s obsahem potravin s nízkou, střední a vysokou hladinou glykemického indexu. Na ukázku pro klientky, které nezvládají sníst tolik jídla, kolik jejich tělo potřebuje, přinesla ukázky proteinové tekuté výživy typu Nutridrink a jiných značek.

Přednášky se zúčastnily samé ženy, na kterých byl od začátku až dokonce vidět jejich zájem o informace z této problematiky. Po obsáhlé prezentaci byl dostatek času na otázky, které účastnice velmi rády využily a paní magistra trpělivě odpovídala na dotazy. A ve večerních hodinách jsme se s přednášející rozloučily a poděkovaly za obohacující odpoledne.

Na úplný závěr večera tým komunitního centra rozdal letáčky s programem na následný měsíc a s radostí jsme mohly konstatovat, že i v pořadí již 3. workshop byl přijat s nadšením z řad klientů komunitního centra.

 

 

Pro zájemce o téma zdravého životního stylu ve stáří jsme si dovolili vybrat z přednášky MUDr. Kalvacha tyto teze:

 

Motto: Zdraví je víc než nepřítomnost nemoci

 

Dosud nejznámější a nejpoužívanější je definice WHO z roku 1946. “Zdraví je stav, kdy je člověku naprosto dobře, a to jak fyzicky, tak psychicky a sociálně, není to jen nepřítomnost nemoci nebo vady, neduživosti.”

 

 • Snaha současného zdravotnictví eliminovat choroby vede často k likvidaci osobní pohody pacienta a může spíš ublížit
 • Pro starého člověka je lepší žít s „malou zkrocenou chorobou“ a být v pohodě, než řešit úplné odstranění bolesti a problémů za cenu otupění léky, ztráty energie a chuti do života
 • Úspěch léčby závisí na schopnosti seniora dobře formulovat své zdravotní problémy a sdělit je ošetřujícímu lékaři a také na tom, sdělit mu svoje očekávání – vždy jde o poměr mezi obtížemi a očekáváním, jak budou odstraněny. Lékař se musí dozvědět, co má řešit, jinak může dojít k tomu, že řeší problém ze svého hlediska a s očekáváním pacienta se tento postup míjí
 • Zdravotní stav člověka ve stáří je výrazem souladu nebo nesouladu mezi jeho zdatností a podmínkami, ve kterých žije. Velkou roli hraje psychika, adaptabilita na změny a dosavadní průběh života (bez vazby na choroby i s vazbou na ně)
 • Geriatrie je především o geriatrické křehkosti – výzkumy posledních let potvrzují, že svalová výkonnost omlazuje až o 20 let. 50letý člověk, který sedí 8 hodin u počítače v kanceláři a následně přejede autem domů k TV a vůbec nesportuje a nehýbe se, je výkonnostně na úrovni 70letého seniora. Opačně – pokud senior chodí denně na vycházky nebo provozuje sport vhodný pro jeho věk (plavání, tenis apod.) může být výkonný tak, jako o jeho 20 let mladší soused.
 • Hrozbou starých lidí je SARKOPENIE - (z řeckého “slabost svalů”) – úbytek svalové hmoty.  Je příčinou mnohých pádů, uklouznutí důchodců, obvykle končících komplikovanými zlomeninami krčku stehenní kosti, proleženinami a dalšími komplikacemi, majícími často jako výsledný stav konečnou nehybnost a ve spoustě případů smrt následkem dalších komplikací… Dobrá zpráva je, že této nemoci lze aktivně předcházet zdravým životním stylem

 

Důležité je dodržovat tyto zásady:

 

 • každý den jít na vycházku a jít s někým, komunikovat při chůzi. Důležité je posilovat svaly na nohou, není třeba ani jogging nebo procvičování, ale posilování
 • dodržovat pravidelnou životosprávu, neodbývat se s jídlem, denně jíst bílkoviny rostlinné i živočišné - mléčné výrobky, maso – z těch tělo buduje svalovou hmotu. Jinak se organizmus obrátí do vlastních zdrojů a začne kanibalizovat své svaly. Člověk pak ztrácí stabilitu, začne padat
 • doplňovat vitamín D -  od 70 let věku by měli senioři užívat lék VIGANTOL, který přispívá k udržení svalové hmoty (je na lékařský předpis)
 • mějte svého fyzioterapeuta - pokud trpí senior bolestí, je třeba vyhodnotit její sílu – bolest nesmí limitovat pohybové aktivity, většinou je následkem poruchy pohybových stereotypů a vychází z měkkých tkání. Pokud lze s malou bolístkou žít a vědět, jak si ulevit – třeba jinou polohou těla nebo krátkým odpočinkem, je to lepší, než trvale užívat tlumící dávky léků
 • Je třeba na sobě pracovat, být vytrvalý, dodržovat pravidelný pohybový režim, udržet se za každou cenu na nohou, pohybovat se alespoň po bytě nebo po domě, lepší je samozřejmě jít ven do přírody, do parku
 • 1x za rok absolvovat funkční geriatrické vyšetření – u geriatra nebo u praktického lékaře, který určí konkrétní vyšetření a zhodnotí, jak se změnil komplexní zdravotní stav od minulé návštěvy

 

 

Aktuality

 

Druhá akce našeho komunitního centra – aktivizační workshop s přednáškou geriatra MUDr. Zdeňka Kalvacha se uskutečnila v pondělí 10. července 2017. Zájem byl větší než kapacita sálu. K seniorům, kteří po úspěchu květnové přednášky přivedli své přátele a známé, přibyli noví zájemci o dění v komunitním centru. Vlastní přednášce předcházela informace ředitelky A Doma z.s., paní Jitky Zachariášové, o poskytovaných službách a aktualitách v projektu Znovu do života spolu. Dorazili hosté - Mgr. Iva Kotvová, zástupkyně starosty MČ Praha 4, JUDr. Michaela Kepková, vedoucí oddělení sociálních dávkových systémů Ministerstva práce a sociálních věcí a PhDr. Jitka Plíšková, ředitelka Domova pro seniory Pyšely.

 

 

MUDr. Zdeněk Kalvach, uznávaný geriatr a exmístopředseda České geriatrické a gerontologické společnosti velmi srozumitelně ve své přednášce na téma Jak žít déle ve zdraví vysvětloval, co je to geriatrie, a jaký životní styl nám umožní do vysokého věku udržet tělo i duši výkonné a svěží. Zájem o diskusi byl velký, MUDr. Kalvach více než hodinu odpovídal na dotazy – hlavně o tom, jakou péči poskytuje geriatrická medicína a kde by mohli senioři kvalitní geriatrickou péči získat

 

Naše setkání jsme zakončili informací:

- o slevových kuponech od místních obchodníků (rozdány zájemcům)

- o seznamu kontaktů na řemeslníky v Praze 4, kteří souhlasili s poskytnutím svých služeb pro seniory. Šlo o reakci na požadavek seniorů na minulém workshopu, kde si stěžovali na nedostatek kontaktů na řemeslníky. Seznamy byly rozdány zájemcům a průběžně budeme sledovat zpětnou vazbu (reference seniorů na poskytnuté služby)

Příští akce komunitního centra je naplánovaná na září 2017.

 

 

Poznejte nové lidi!

Jste senior a máte zájem poznat nové lidi? Trápí Vás samota a rádi byste trávili svůj život aktivněji? Potřebujete nějakou pomoc a nevíte, na koho se obrátit? Tak nám napište, nebo zavolejte.

V rámci nového projektu otevíráme komunitní centrum, které má za cíl propojovat lidi různých generací se seniory. Chceme, aby nové vztahy byly vzájemně prospěšné. Senior může zalít sousedům květiny, když budou na dovolené nebo vyvenčit pejska, soused na oplátku třeba opraví kapající kohoutek či přivrtá poličku. Student donese seniorovi nákup, on mu například půjčí zajímavé knihy. Možností je mnoho.

Tak neváhejte a obraťte se na nás. Rádi se s Vámi setkáme a probereme možnosti pomoci. Projekt je koncipován pro obyvatele Prahy 4.

Kontakty komunitního centra, na které se můžete obracet:

Iva Stoklasová 725 070 061,

Marie Víznerová 725 001 061.

Sídlíme v ulici Na Strži 1683/40 na Praze 4.

 

Projekt Znovu do života spolu (CZ.07.3.63/0.0/0.0/16_031/0000139) je spolufinancován prostřednictvím OP PPR z ESF a rozpočtu hl. m. Prahy.

 

 

 

Nové komunitní centrum zahájilo svoji činnost v úterý 23. května 2017 v prostorách A DOMA z.s., a to odbornou přednáškou. Zájem byl velký, senioři i hosté obsadili všechna místa. Účastníci vyslechli přednášku PharmDr. Milady Halačové PhD, vedoucí oddělení klinické farmacie Nemocnice na Homolce na téma nadužívání léků. Paní doktorka Halačová přiblížila veškerá úskalí užívání většího množství léků a doporučila, jak se chovat, abychom měli jistotu, že nám léky neškodí, ale pomáhají.

 

Základní pravidla pro bezpečné užívání léků pro seniory i ostatní jsou v kostce tato:

1. Každý lék je označen registračním číslem SÚKL ( na krabičce pod názvem léku). Pokud toto číslo nemá, jde o potravinový doplněk a bývá to na obalu výslovně uvedeno. Jeho výrobce nemá zákonnou povinnost prověřit účinnost a bezpečnost, jako je tomu u léků s registračním číslem

2. V domácí lékárničce se vám hromadí léky – kontrolujte expiraci a pokud najdete prošlé, odevzdejte je v nejbližší lékárně k odborné likvidaci. Léky nepatří do koše ani do výlevky.

3. Léky vždy skladujte na suchém, bezpečném místě mimo dosah dětí a domácích zvířat

4. Volně prodejné léky kupujte v kamenných obchodech, na internetu jsou velmi často nabízeny padělky za nižší cenu anebo „zázračné“ preparáty, které účinkují na všechny neduhy – v těchto lécích jsou často obsaženy jedy, těžké kovy, domácí chemická čistidla, případně látky bez léčivých účinků. V případě pochybností můžete najít vodítko v Manuálu správného nakupování léků na internetu, případně se informovat na webové stránce Nebezpečné léky.cz.

5. Pokud užíváte pravidelně více než 4 léky denně, je vhodné napsat si jejich seznam na papírek, nosit ho s sebou ke všem lékařům, ke kterým docházíte a upozornit je na to, jaké léky už užíváte. Zamezíte tak duplicitě podávání dvou preparátů s různým názvem, ale stejnou účinnou látkou, které vám předepíšou 2 různí lékaři

6. Často se stává, že užíváte lék, na který doplácíte a lékař vám nabídne nový lék s jiným názvem, ale stejnou účinnou látkou, a to bez doplatku. Jde o tzv. generikum – tj. kopii originálního léku, kterému skončila patentová ochrana a vyrábí ho i další výrobci. Konzultujte s lékařem toto rozhodnutí a upozorněte vždy na další léky, které užíváte, aby nedošlo ke kumulaci léčiv, tzv. lékové interakci

7. Léky vždy dávkujte podle pokynů lékařů a užívejte v předepsaných časových intervalech, jinak se snižuje účinnost léčivé látky (výrazné je to hlavně u antibiotik, kde zpoždění další dávky způsobí opětovný nárůst aktivity choroboplodných částic)

8. Vždy si pozorně přečtěte příbalový leták, abyste věděli jistě, proč lék užíváte a jaké mohou být možné nežádoucí účinky. Pokud máte problémy při užívání léku, vždy je konzultujte s lékařem nebo lékárníkem – dotazy si před návštěvou napište na papírek, abyste nezapomněli na žádný bod. Nebojte se, že budete obtěžovat nebo položíte „hloupou“ otázku. Jde o vaše zdraví!

9. Konzultace je možná i v internetových poradnách:

 

a. pomoc@lekovypruvodce.cz

b. http://www.aifp.cz/cs/online-poradny/znam-sve-leky/

c. http://www.lekarnickekapky.cz/poradna/poradna/

 

Dalším bodem programu bylo seznámení se službami organizace A DOMA. Ředitelka paní Jitka Zachariášová popsala jednotlivé sociální služby, které A DOMA už 10 let poskytuje  seniorům, lidem se zdravotním postižením a lidem s chronickým duševním onemocněním (především demencí). Promluvila také o aktuálním stavu prací na vytvoření komunitního centra pro mezigenerační porozumění a výpomoc.

 

Do projektu Znovu do života spolu se aktivně zapojili i místní obchodníci, jejichž kontaktní informace jsme zveřejnili již dříve. Poskytli seniorům – účastníkům workshopu slevové vouchery pro nákup zboží a služeb.

 

Následovala neformální diskuse, kde se senioři i další účastníci rozpovídali o tom, jak se jim žije na Praze 4, co je trápí ve všedním životě, co jim chybí ve službách, ale hlavně o tom, jak vypadá občanské soužití. Nejčastěji zaznělo od seniorů postesknutí, že se cítí osamělí. Pokud žijí v panelových domech, neznají ani své sousedy, i proto, že nájemníci se často mění a nemají zájem o seznamování se starousedlíky. Lepší je to ve starší zástavbě činžovních domů a vil, tam už není anonymita tak silná a spíš se najde aktivní osoba, která dokáže ostatní nadchnout svými nápady a přimět je, aby se připojili a začali něco dělat společně – ať už jsou to sportovní akce, výlety na kolech nebo pěšky, grilování nebo taneční zábava, akce pro děti, společné zvelebování veřejných prostranství apod. V tomto kontextu jsme si tedy potvrdili, že mezigenerační komunitní centrum je na Praze 4 opravdu potřeba.

 

Příští akce komunitního centra se bude konat na začátku července. Pozvánku najdete včas na webových stránkách www.adoma-os.cz.

 

 • První akce komunitního centra proběhne v úterý 23. května 2017  od 17,00 hodin v prostorách A DOMA z.s. – jde o přednášku PharmDr. Milady Halačové na téma nadužívání léků - blíže v níže uvedené pozvánce
 • O vzniku nového komunitního centra pro mezigenerační soužití informuje také periodikum Naše Praha 4, a to v tištěné i digitální formě – více zde.
 • Zájem o účast v projektu Znovu do života spolu projevili i místní obchodníci. Pozitivní odezvu pro spolupráci se seniory jsme nalezli u těchto firem:

Pedikúra FÍBÍ – paní Svobodová, Kotorská 28, Praha 4, Tel: 723 025 185

Květinářství -  Martin Žižka, Pacovská ( u Krčského hřbitova)

Pečivo od srdce, Brabcova 2, Praha 4 – Podolí

Chovatelské potřeby Hana Homolková, Milevská 1097/20, Praha 4

DOMIKA – relaxační centrum, paní Jitka Dolejšová Dačického 996/7a, Praha 4 – Nusle, Tel: 737 830 066, 737 257 291

Krejčovství Zýková – opravy a úpravy oděvů, Budějovická 4480/38, Praha 4, Tel: 607 750 802

MK Optik – brýle, oční optika, Pacovská 31, Praha 4

Maso Uzeniny Melíšek, Za zelenou liškou 17, Praha 4

Maso Uzeniny Drůbež Melíšek, Podolská 25, Praha 4

Kuřecí ráj – fa Melíšek, Podolská 25, Praha 4

Kadeřnictví Tereza – paní Andrea Bezděkovská, Na Dolinách 21, Praha 4, tel: 604 243 565

www.oazapap.cz – e-shop s hygienickými potřebami, Tomáš Čada, tel: 774 091 799

Cukrářství U Michala, Podolská 29, Praha 4, tel: 241 430 260

 

Pozvánka na workshop